30 березня Секретаріатом ЮНЕСКО була організована онлайн-нарада з проблематики COVID-19 та відкритої науки за участі Генеральної директорки О.Азулє, єврокомісара з питань інновацій, досліджень, культури, освіти та молоді М.Габріель, комісара з питань кадрів, науки і техніки Африканского союзу С.Аньян Агбор, колишнього президента Нікарагуа М.О.Халлеслевенса Асеведо, головного наукового співробітника Всесвітньої організації охорони здоров’я д-ра С.Свамінатан, а також 122 представників країн-членів Організації.
За активного організаційного сприяння Постійного представництва України при ЮНЕСКО у міністерському діалозі взяв участь Перший заступник Міністра освіти і науки України Ю.Полюхович.
Мета наради полягала в обговоренні важливої ролі міжнародного наукового співробітництва і збільшення інвестицій у галузі науки в контексті пандемії COVID-19. Генеральна директорка ЮНЕСКО О.Азуле закликала уряди країн посилити наукове співробітництво та інтегрувати відкриту науку у свої дослідницькі програми з метою запобігання і пом’якшення наслідків глобальної кризи, викликаної стрімким поширенням випадків захворювання гострою респіраторною хворобою, спричиненою коронавірусом SARS-Co-V-2.
Сучасна пандемія COVID-19 довела, що саме наукові дослідження відіграють критичну роль у протидії загрозам, спричиненим COVID-19. У зв’язку з цим міжнародне наукове співтовариство мобілізувало свої зусилля, зокрема, шляхом обміну та надання загальнодоступних результатів досліджень та безпрецедентного реформування їхніх методів роботи (протягом декількох тижнів у відкритому доступі були опубліковані понад 1000 статей про дослідження щодо COVID-19, за лічені дні були створені міжнародні дослідницькі консорціуми, що дозволило швидко досягти прогресу, включаючи визначення послідовності ДНК вірусу).
Основна тема онлайн-наради стосувалася відкритої науки. Серед питань порядку денного були, зокрема, зазначені такі:
– об’єднання знань, заходів для підтримки наукових досліджень і зменшення розриву знань між країнами;
– мобілізація керівників, дослідників, новаторів, видавців та громадського суспільства з метою забезпечення вільного доступу до наукових даних, результатів досліджень, освітніх ресурсів і науково-дослідних установ;
– зміцнення зв’язків між наукою та політичними рішеннями для задоволення суспільних потреб;
– відкрита наука для суспільства під час закритих кордонів між країнами.
У контексті пандемії COVID-19 забезпечення українською стороною активної участі в ініціативах ЮНЕСКО сприятиме плідній співпраці з міжнародним науковим співтовариством у запобіганні загрозам, спричиненим COVID-19, та подоланні глобальної кризи.
Зведена дорожня карта Рекомендації ЮНЕСКО про відкриту науку